Koparka i jej ubezpieczenie OC.

Właściciel firmy prowadzącej usługi koparką i nie ważne czy jest to minikoparka, koparko-ładowarka czy wywrotka (wozidło przegubowe) powinien mieć ubezpieczony sprzęt. Ubezpieczenie OC dla tego rodzaju maszyn budowlanych na  wynajem nie jest drogie. Kosztuje już nawet od kilkudziesięciu złotych rocznie, ale nie wszyscy swoje maszyny ubezpieczają.

Z czym to się wiąże dla nas jako wynajmujących lub korzystających z usług?

Podam kilka przykładów:

  • Przedsiębiorca nie posiada OC. Jego operator omyłkowo zburzył nam kawałek płotu. Po wielu kłótniach z właścicielem, wynajmujący postanowił nie zapłacić za usługę. Jednak co z tego jeśli płot jest wart kilkanaście tysięcy a usługa dzienna tylko 1000 złotych? Oczywiście Sąd się tym zajmie, ale zanim cokolwiek dobrego dla nas wyniknie …  – dawno naprawimy płot z własnej kieszeni.
  • Jednoosobowa firma i operator w jednym pan Marek przyjechał zrobić nam usługę minikoparką. Ponieważ niedawno skończył kurs i kupił z dotacji „nową”/używaną koparkę toteż lubi posłuchać muzyki w czasie pracy zakładając przy tym słuchawki. Nie zauważa podczas wykonywania zlecenia, że obok podchodzi zleceniodawca, aby doprecyzować warunki wykopu. Obracając maszynę uderza klienta w ramie i dochodzi do złamania kończyny. Niestety Marek nie ma OC więc znów klientowi przyjdzie dochodzić  swoich praw w sądzie.

Wynajmujący powinien zapytać usługodawcę czy posiada ubezpieczenie. Doskonale sprawdza się tu przysłowie „Przezorny zawsze ubezpieczony”.

To tylko dwa przykłądy, ale można ich przytoczyć o wiele więcej, wina rozkłada się na dwie strony. Operator, Właściciel Firmy jak też klient powinni informować lub uzyskiwać informację o ubezpieczeniu w razie nieszczęśliwego wypadku na budowie lub w terenie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Text Widget
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus quis neque vel quam fringilla feugiat. Suspendisse potenti. Proin eget ex nibh. Nullam convallis tristique pellentesque.