OC Koparki i Doświadczenie Operatora w praktyce

Właściciel firmy prowadzącej usługi koparką i nie ważne czy jest to minikoparkakoparko-ładowarka czy wywrotka (wozidło przegubowe) powinien mieć ubezpieczony sprzęt. Ubezpieczenie OC dla tego rodzaju maszyn budowlanych na  wynajem nie jest drogie i kosztuje już nawet od kulkudziesięciu złotych rocznie, ale nie wszyscy swoje maszyny ubezpieczają.

Z czym to się wiąże dla nas jako wynajmujących lub korzystających z usług?

Podam kilka przykładów:

  • Przedsiębiorca nie posiada OC. Jego operator omyłkowo zburzył nam kawałek płotu. Po wielu kłótniach z właścicielem, wynajmujący postanowił nie zapłacić za usługę, ale co z tego jeśli płot jest wart kilkanaście tysięcy a usługa dzienna tylko 1000 złotych? Oczywiście Sąd się tym zajmie, ale zanim cokolwiek dobrego dla nas wyniknie …  – dawno naprawimy płot z włąsnej kieszeni.
  • Jednoosobowa firma i operator w jednym pan Marek przyjechał zrobić nam usługę minikoparką, ponieważ niedawno skończył kurs i kupił z dotacji „nową”/używaną koparkę toteż lubi posłuchać muzyki w czasie pracy zakładając przy tym słuchawki. Nie zauważa podczas wykonywania zlecenia, że obok podchodzi zleceniodawca, aby doprecyzować warunki wykopu. Obracając maszynę uderza klienta w ramie i dochodzi do złamania kończyny. Niestety Marek nie ma OC więc znów klientowi przyjdzie dochodzić  swoich praw w sądzie.

Wynajmujący powinien zapytać usługodawcę czy posiada ubezpieczenie. Doskonale sprawdza się tu przysłowie „Przezorny zawsze ubezpieczony”.

To tylko dwa przykłądy, ale można ich przytoczyć o wiele więcej, wina rozkłada się na dwie strony. Operator, Właściciel Firmy jak też klient powinni informować lub uzyskiwać informację o ubezpieczeniu w razie nieszczęśliwego wypadku na budowie lub w terenie.

By |2019-05-05T09:09:10+00:00Wrzesień 18th, 2018|Uncategorized|